N1: ISTRAŽIVAČKI NOVINARI SRBIJE I FRANCUSKE: SLAPP TUŽBE SU „RUSKI RULET“ S CILJEM ZASTRAŠIVANJA

SLAPP tužbe predstavljaju veliki problem za medije i služe da bi se novinari zastrašili i odvratili od objavljivanja kompromitujućih informacija koje povezuju biznismene i političare, zajednički su večeras ocenili predstavnici vodećih istraživačkih medija iz Srbije i Francuske.

Debata „Izazovi novinarstva“ održana je večeras u Evropskoj kući u Beogradu, a učestvovali su urednik Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) Stevan Dojčinović, novinarka Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) Dina Đorđević i novinarka francuske istraživačke medijske kuće Mediapart Valentin Obert.

Dojčinović ističe da su SLAPP tužbe kojime je KRIK neretko izložen finansijski iscrpljujuće, pa zbog toga traže pomoć čitalaca da bi izašli na kraj sa brojnim i dugim sudskim postupcima.

On ocenjuje da su te tužbe „ruski rulet“, a ishod zavisi od toga kojeg sudiju dobijete, jer, kako napominje, nije mali broj politički podobnih sudija koje moraju da se oduže zbog toga što im je omogućeno da napreduju.

Kao posebno apsurdan primer on ističe i slučaj u kojem je tužba stigla zbog toga što su objavili da su tuženi. Krik je kažnjen zbog objavljene vesti o tužbi, a oslobođen je u slučaju teksta zbog kojeg je i čitav spor počeo.

Dojčinović ističe i primer današnjeg suđenja, koje je odloženo zbog protesta advokata, a u kojem sudija vodi postupak protiv KRIK-a jer je su objavili njeno ime i prezime u njihovoj bazi sudija, a ona smatra da su time ugroženi njeni lični podaci.

On kao posebno opasan momenat ističe to što se u tužbama, pored novčanih iznosa, zahtevaju i zatvorske kazne i zabrana bavljenja novinarstvom, a problematično je i samo vođenje krivičnih postupaka, koje novinarima otežava dobijanje viza za putovanja.

Dojčinović ističe da se pre objavljivanja teksta obavljaju ozbiljne provere i konsultacije sa advokatima, ali to, smatra on, nije garancija da neće biti tužbi.

Novinarka CINS-a Dina Đorđević zahvalna je na tome što njen medij do sada nije bio žrtva SLAPP tužbi, ali je svesna učestalosti tog problema kao i toga da je, ukoliko neko to bude želeo, takav scenario nemoguće izbeći, bez obzira na temeljne provere i saradnju sa advokatima.

„Svesni smo da to može da se desi, ali ne cenzurišemo se i ne razmišljamo o posledicama“, kazala je ona i istakla da je fokus CINS-a bavljenje lokalnim, a ne toliko širim temama na državnom nivou.

Dodala je i da je ekologija jedna od bitnijih oblasti koju CINS istražuje i otkriva afere.

Novinarka iz Francuske Valentin Obert ističe da se i njena kuća Medijapan često suočava sa SLAPP tužbama i navodi da ih je bilo više od 300.

Kao „šampiona“ tih tužbi u Francuskoj ona je pomenula biznismena koji se bavi transportom, a kupio je i pojedine medije, u kojima je onda otpuštao novinare koji su pisali protiv njega.

Obert, ipak, ističe da je zbog tog biznismena reagovalo i pravosuđe, koje je utvrdilo da je neosnovanim postupcima „zamajavao pravdu“.

Ona napominje i aktuelni slučaj kojim, kako ocenjuje, francusko pravosuđe sada pokušava da suzbije istraživačke novinare, a reč je o novinarki koja je pisala o francuskoj prodaji oružja Eguptu, koje je navodno kupljeno za borbu protiv terorizma, ali je korišćeno u druge svrhe.

Obert navodi da je policija u šest ujutro upala u stan novinarke, a namera je, po svemu sudeći, bila da otkrije njene izvore.

IZVOR: https://n1info.rs/vesti/istrazivacki-novinari-srbije-i-francuske-slapp-tuzbe-su-ruski-rulet-s-ciljem-zastrasivanja/

Najnovije