Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i italijanska think tank organizacija OBCT objavili su Izveštaj iz senke za 2024. godinu pod nazivom “Vladavina prava i sloboda medija u Srbiji”. Izveštaj pruža detaljnu analizu medijske scene u Srbiji, ističući ključne probleme kao što su zavisnost Regulatornog tela za elektronske medije (REM) od vlasti, netransparentnost vlasništva medija i nekažnjavanje napada na novinare.
# REM pod pritiskom vlasti
U izveštaju se naglašava da problem sa REM-om nije toliko u kršenju zakona koliko u njegovom nedostatku sprovođenja. REM se često optužuje za nedovoljnu nezavisnost i neefikasno izvršavanje svojih nadležnosti, što ostavlja prostor za političke manipulacije. Evropska komisija je u novembru 2023. godine kritikovala REM zbog nesposobnosti da dokaže svoju nezavisnost i adekvatno zaštiti medijski pluralizam.
REM je i dalje odbija da dodeli petu dozvolu, a kriterijumi za izdavanje dozvola su postali manje rigorozni, što dodatno otežava situaciju. U izveštaju se navodi da imenovanje članova Saveta REM-a zavisi od Narodne skupštine, što proces čini podložnim političkom uticaju.
# Problemi sa vlasništvom medija
Transparentnost vlasništva medija ostaje veliki problem. Krajnje vlasništvo je često teško otkriti zbog kompleksnih vlasničkih struktura. Izveštaj iz senke ističe da su vlasnici četiri privatna medija kojima je REM obnovio licence u 2022. godini povezani sa vladajućom strankom SNS, što utiče na njihovo izveštavanje. Novi Zakon o javnom informisanju i medijima dodatno pogoršava situaciju dozvoljavajući državi, preko Telekoma Srbije, da bude vlasnik medija.
# Nasilje nad novinarima
Problemi u vezi sa bezbednošću novinara ne proizlaze toliko iz zakona koliko iz nedostatka sprovođenja. Policija i pravosuđe često ne reaguju adekvatno na pretnje i nasilje prema novinarima, što stvara atmosferu nekažnjivosti. U izveštaju se navodi da oslobađajuća presuda za ubistvo Slavka Ćuruvije ne šalje jasnu poruku da se napadi na novinare neće tolerisati.
Prema podacima NUNS-a, u 2024. godini zabeleženo je 75 incidenata protiv novinara, dok je u bazi SafeJournalists zabeleženo 43 ozbiljna incidenta, uključujući 31 ozbiljnu pretnju, 8 fizičkih napada i 4 druge pretnje.
#Preporuke za unapređenje medijske scene
Za razliku od Izveštaja Evropske komisije, Izveštaj iz senke nudi konkretne preporuke za svaku od devet oblasti koje obuhvata, sa ciljem daljeg usaglašavanja srpske regulative sa novim medijskim zakonodavnim okvirom i dosledne implementacije Medijske strategije i pripadajućeg akcionog plana.
Ceo Izveštaj iz senke sa detaljnim preporukama dostupan je na sajtu NUNS-a.
ORIGINAL: NUNS