CHATGPT: KONTROLA MEDIJA KROZ DRŽAVNO OGLAŠAVANJE: ŠTA DONOSI NOVI ZAKON?

Novi zakon o oglašavanju, čija je javna rasprava nedavno završena, otvara pitanje potencijalne kontrole medija kroz reklamiranje državnih institucija, upozoravaju stručnjaci i medijska udruženja. Prof. Galjina Ognjanov sa Ekonomskog fakulteta, članica radne grupe za izradu zakona, ističe da među članovima grupe nije bilo predstavnika nezavisnih medijskih organizacija, što je ostavilo značajan deo sektora neuključenim u izradu propisa.

Rade Đurić, pravnik iz NUNS-a, naglašava da je ovo još jedan primer “selektivne inkluzije,” gde se zakonodavci oslanjaju samo na određene aktere, dok su oni koji bi mogli ukazati na probleme izostavljeni. Takav pristup, prema Đurićevim rečima, ometa stvaranje zaista funkcionalnog zakona.

Državno oglašavanje obuhvata kampanje koje promovišu javno zdravlje, edukaciju ili informisanje, ali ujedno znači i priliv sredstava za medije kroz zakup prostora. Problem je, kaže Ognjanov, što ne postoji jasan okvir za definisanje onoga što spada u “državno oglašavanje,” pa samim tim nema preciznih podataka o količini sredstava koje država ulaže u medije na ovaj način.

Izostanak transparentnosti i jasnih definicija državnog i političkog oglašavanja može biti problematičan, dodaje Đurić, jer omogućava indirektno uticanje na uređivačku politiku medija, a nedostatak kontrole nad trošenjem sredstava otvara vrata potencijalnim zloupotrebama.

Iako novi zakon o oglašavanju zadržava iste principe primene i na državno oglašavanje, stručnjaci smatraju da bi se ovo pitanje moralo dodatno urediti kroz druge zakone kako bi se obezbedila veća transparentnost i odgovornost u korišćenju javnih sredstava u medijima.

Original: https://n1info.rs/vesti/da-li-vlast-kroz-reklamiranje-drzavnih-institucija-kontrolise-medije-sta-znamo-o-novom-zakonu-o-oglasavanju/

Najnovije