Mreža za istraživanje kriminala i korupcije KRIK ukazala je danas u redakcijskom saopštenju da je “Savet za štampu nepravedno proglasio KRIK krivim za kršenje Kodeksa novinara Srbije u tekstu koji je nastao u okviru globalnog projekta FinCEN dosijei“ i ocenila da pojedini zaključci u odluci Saveta “nisu ni tačni”.
“Tako, Savet tvrdi da nismo objavili dokaz da su banke označile 99 novčanih transakcija grupacije Mineco kao sumnjive, iako je u našoj priči objavljen deo izveštaja američkog Trezora gde se upravo ovo spominje”, navodi KRIK.
“Šokantno je i to što nas je Savet kaznio jer, po njihovom mišljenju, nismo objavili dovoljno dokumenta do kojih smo došli u istraživanju, iako bi time”, tvrdi Redakcija, “bio ozbiljno ugrožen uzbunjivač koji je novinarima dostavio tajne izveštaje američkog Trezora”.
Prema tumačenju KRIK, “Savet nema mandat da određuje šta od dokumentacije novinari treba da objave, niti je obaveza objavljivanja dokumenata predviđena kodeksom”.
Zaštita izvora jedna od najvažnijih novinarskih obaveza, podseća KRIK i objašnjava da zato ne može da prihvati ovakvu odluku Saveta, jer bi time dao “legitimitet štetnoj praksi u novinarstvu koja zanemaruje uzbunjivače”.
Ukazujući da nije imao “fer suđenje”, KRIK konstatuje da Savet pre donošenja odluke nije pregledao svu dostavljenu dokumentaciju.
“Nije uslišena naša molba da se ponovo glasa o slučaju”, dodaje KRIK i nabraja razloge zbog kojih smatra da je oštećen ovakvom odlukom Saveta i zašto je ta odluka opasan presedan za novinarstvo.
U saopštenju KRIK ističe da “poseduje dokaze za svaku reč koja je objavljena u tekstu o Minecu”, kao i za sve ostale istraživačke tekstove na svom sajtu.
“Savet nas je kaznio zbog još jedne stvari. Tvrde da smo krivi jer nismo objavili pismo Mineca, koje niti je bilo pravi demanti, niti je poslato na adrese članova redakcije KRIK, ali jeste ostalim medijima koji su preneli naše istraživanje”, napominje se u saopštenju .
Nadamo se da će Savet, iako ne želi da ponovo odluči o našem slučaju, razmisliti da u budućnosti uvede opciju žalbi na njihove odluke i drugostepeni organ koji bi po njima odlučivao. Pružiti mogućnost da neka odluka bude preispitana je suština svakog pravičnog odlučivanja, ističe KRIK.
Redakcija KRIK naglašava da ne želi da dovodi u pitanje postojanje i nadležnost Saveta za štampu, jer smatra da je postojanje takvog tela neophodno.
Integralni tekst Redakcije KRIK obavljen je na sajtu https://www.krik.rs/odluka-saveta-za-stampu-protiv-krik-a-opasan-presedan-u-novinarstvu
IZVOR: FoNet