Safe journalists mreža najoštrije osuđuje saopštenje novoformirane provladine Asocijacije novinara Srbije u kom NUNS označava kao organizaciju koja „pruža podršku organizatorima nereda“
Safe journalists mreža (SJ; Mreža) navodi da je saopštenje ANS-a do sada prenelo najmanje 20 medija u Srbiji, dok je pet medija prenelo tekst u kojim se NUNS označava kao „politička ekspozitura za podršku antisrpskim, ustaškim i destruktivnim ideologijama”, čime se, dodaje, direktno ugrožava bezbednost članova/ica i zaposlenih u ovom udruženju.
„Budući da će u Beogradu u subotu, 28. juna, biti velike gužve i da će kretanje biti otežano, što će usporiti novinare i novinarke u dolasku do redakcija, a samim tim i u izveštavanju sa događaja, NUNS je, kao i 15. marta, odlučio da otvori svoju kancelariju za novinare/ke i medijske radnike/ce koji će izveštavati sa protesta, kao i za svoje članove i članice.
ANS u svom saopštenju zlonamerno i pogrešno interpretira ovaj poziv, optužujući NUNS da poziva ‘učesnike i izveštače’, kao i da ‘pruža logističku podršku organizatorima političkih nereda, blokada i nasilja – koji se s pravom sve češće u javnosti nazivaju blokaderima-teroristima’”, navodi SJ.
ANS je optužio NUNS i za „grubo kršenje profesionalne etike”, te da je saučesnik „u pokušaju paralisanja države” i da se „bavi političkim aktivizmom”.
Iz SJ mreže dodaju da je „ovo saopštenje bilo povod da mnogi provladini mediji, kako su sebe nazvali, označe NUNS kao organizaciju koja ‘podržava koljačku politiku NDH’”.
Mreža ukazuje i na to da se radi o jasnom i koordinisanom targetiranju NUNS-a, koje može imati negativne posledice po bezbednost članova i članica sekretarijata NUNS-a i novinara i novinarki koji će boraviti u njihovim prostorijama u subotu.
„Zlonamerna interpretacija provladinog novinarskog udruženja ima za cilj diskreditaciju udruženja sa međunarodnim kredibilitetom koje je član Evropske federacije novinara (EFJ) i Međunarodne federacije novinara (IFJ). Posebno zabrinjava pisanje medija i tekstovi u kojima se NUNS označava kao organizaciju koja ‘podržava koljačku politiku NDH’, čime se direktno stavlja meta članovina NUNS-a i zaposlenima u udruženju i ugrožava njihova bezbednost.
Smatramo da tekst koji je prenelo više medija predstavlja govor mržnje prema članovima i članicama NUNS-a, a istovremeno svesno i zlonamerno izazivanje panike i uznemirenosti u javnosti. Takvi tekstovi direktno podstiču atmosferu linča, što je duboko zabrinjavajuće u društvu koje teži demokratskim vrednostima i vladavini prava.”
Safe journalists mreža poziva nadležne institucije u Srbiji da obezbede zaštitu za novinare i novinarke koji će u subotu boraviti u prostorijama NUNS-a, kao i da pokrenu postupak protiv govora mržnje i širenja panike, te dodaje da će obavestiti nacionalne i međunarodne zainteresovane strane o ovom zabrinjavajućem dešavanju i nastaviti da pažljivo prati situaciju.
„Svaki napad na novinare je napad na demokratiju, javni interes i osnovna ljudska prava”, zaključeno je u saopšenju.
SJ mrežu čine: Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo, Nezavisno udruženje novinara Srbije iSindikat medija Crne Gore.